0

Victor Jara’nın katiline 28 Milyon Dolar ceza

0


Şilili efsane halk ozanı Victor Jara’nın katili, işkence ve cinayetten ABD’de suçlu bulundu. Jara’nın eşi, kararın Şili’de adalet arayanlar için bir başlangıç olduğunu söyledi.

ABD’ nin Florida kentinde açılan davada, mahkeme, Şilili eski asker Pedro Pablo Barrientos Nuñez’i efsane müzisyen Victor Jara’ya işkence yapmak ve öldürmekten suçlu bularak, Jara’nın eşi ve kızına 28 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi. Kararın, Nuñez’’in Şili’ye iadesine ve cinayetle yargılanmasına yol açabileceği belirtildi.

Mahkeme çıkışında konuşan Jara’nın 88 yaşındaki eşi Joan Jara Turner: “Mutluyum. Kırk yılı aşkın süredir Victor için yapmak istediğimiz şey bugün gerçek oldu. Bu yıllardır Şili’de bizim gibi sevdiklerinin başına gelenleri öğrenmeye çalışan, adalet arayanlar için bir başlangıç… Victor’un şarkıları söylenmeye, sanatçılara ve adalet arayanlara ilham vermeye devam edecek.” diye konuştu.

Şili’de 1973 yılında General Augusto Pinochet liderliğinde bir askeri darbe gerçekleştirilmiş, sosyalist Başkan Salvador Allende devrilmişti. CIA destekli darbenin ardından 17 yıl iktidarda kalan Pinochet  döneminde 30 binden fazla insan öldürülmüştü. Victor Jara, 1973 Eylül’ünde Santiago Stadyumu’nda binlerce kişiyle birlikte göz altında tutulmuş ve ağır işkence görmüştü. Bir daha gitar çalamaması için elleri kırılan Jara, bu sırada bile Şili halk hareketinin meşhur “Kazanacağız” şarkısını söylemeye çalışmıştı. Jara, üç gün süren dayağın ardından stadyumda vurularak öldürülmüştü.