Jiyan TV: Biz siziz, siz bizsiniz
0

Jiyan TV: Biz siziz, siz bizsiniz

0

Jiyan TV’nin Yayın Koordinatörü İbrahim Aslan, sosyal medya üzerinden bile olsa halka ulaşmaya devam edeceklerini söyledi.

Başbakanlığın emri ile karartılan 10’u aşkın muhalif TV kanal arasında, Kürtçenin Kirmanckî (Zazakî) lehçesinde yayın yapan Jiyan TV, UNESCO’nun yok olmakla yüz yüze diller listesinde yer alan Kirmanckî yayını ile büyük bir görev üstleniyordu. 15 Temmuz 2014’te yayın hayatına başlayan Jiyan TV, daha çok gezici kültürel programlara imza atıyordu. Ekranlarının karartılmasına tepki gösteren Jiyan TV Yayın Koordinatörü İbrahim Aslan, ekranlarının kapatılmasını tekçi bir anlayışın dayatması olduğunu ve bunu asla kabul etmeyeceklerini dile getirerek, bu karara karşı duracaklarının altını çizdi.

‘BİZE GELMİŞ BİR TALİMAT YOK’
Jiyan TV’nin karartılması konusunda kendilerine her hangi bir bilgilendirmenin yapılmadığını kaydeden Aslan, yayın gittikten sonra TÜRKSAT’ı aradıklarını ve kendilerine gelen talimat doğrultuda kanalların karartıldığını aktarıldığını söyledi. Dün 6 saat süren Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından Zarok TV, Jiyan TV, Van TV, TV10 ve daha birçok kanalın karartıldığına dikkat çeken Aslan, yayın yaptıkları günden bu yana RTÜK’ten kendilerine dönük bir baskı ve cezaların söz konusu olduğunu ifade etti. Aslan, daha önce defalarca verdikleri belgesellere bile çatışmalı süreçten kaynaklı cezalar kesildiğini aktardı. Sokağa çıkma yasaklarında yayınlanan haberler ve Colemêrg Milletvekili Selma Irmak’ın özyönetim konusunda verdiği demeçten dolayı kendilerine “Halkı kin ve nefrete sürüklemek” iddiasıyla ceza kesildiğini hatırlattı.

‘KARAR MGK’DE ALINDI’
Aslan, “Kapatılan kanallar ya Kürt ya da emek kanallarıdır. Jiyan TV Kirmanckî lehçesinde kültürel yayın yapan bir kanaldır. Çok ciddi politik kanal değildir. Kirmanckî konuşulan bölgelerde gezici kültürel, kadın programları yapıyorduk. Basına dönük bu saldırı direk MGK’de alınan kararla ilgili olduğunu biliyoruz. Kürtlere dönük saldırın bir ayağı da basındı, bu saldırıyla basını susturmak ve tek sesliği yaratmanın peşindeler. Ana akım medyada biraz muhalif görünen Doğan Haber Ajansı da iktidarla anlaşınca saldırı bu sefer Kürt medyasına ve muhaliflere döndü. Bu da gösteriyor ki saldırı daha da artacak. Artık yasaya, hukuka gerek görmüyorlar. Erdoğan başkanlıkla yapmak istediklerini OHAL ile yapıyor” diye konuştu.

‘TURKSAT OLMASA DA YAYINA DEVAM EDECEĞİZ’
90 yıldır Türkiye’de tekçilik politikasının dayatıldığını ifade eden Aslan, bugün UNESCO tarafından unutulmaya yüz tutan diller arasında yerini alan bir dille yayın yapmaya çalıştıklarını vurguladı. Bir nebze de olsa bu dili var etmeye ve geleceğe aktarmaya çalıştıklarını anlatan Aslan, devletin de bu amacı hedef alarak saldırdığının altını çizdi. Aslan, şöyle devam etti: “Bu dilin yaşaması için verilen mücadeleye karşı devlet tekçi bir anlayışla karşı durmaya çalışıyor. Yayınlarımız internet üzerinden devam ediyor. Aynı zamanda sosyal medya üzerinden de yayın yapıyoruz. Kanalımızı kapatabilirler ama gazeteci kimliğimizle gazetecilik faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Belki TURKSAT üzerinden olmayacak ama biz buradan çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

‘BİZ SİZİZ, SİZ BİZSİNİZ’
Jiyan TV’nin, “Biz siziz, siz bizsiniz. Bizi izleyin kendinizi görün, kendinizi izleyin bizi görün” sloganını hatırlatan Aslan, Jiyan TV var olduğu sürece sosyal medya üzerinden bile olsa halka ulaştırmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi