0

Demokrasi Kurultayı’nın hazırlıkları başladı

0

Eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Yargıcı Rıza Türmen’in köşe yazısında yaptığı Demokrasi Kurultayı çağrısı karşılık buldu. Türmen’in çağrısı üzerine Diyalog Grubunun yürüttüğü çalışmalar neticesinde oluşturulan Demokrasi için Birlik Kurultayı Hazırlık Komitesi bildirge yayımladı.

Türkiye’nin giderek derinleşen demokrasi krizine dikkat çekilen bildirgede “Hukuk devleti rafa kaldırılmıştır; yargı tamamıyla iktidara bağımlı hale getirilmiştir. Güç tek bir kişinin elinde toplanmıştır. Bu gücün kullanılması hiçbir denetime tabi değildir” denildi.

Sürdürülen operasyonlara ve hükümetin çatışmatı tutumuna da tepki gösterilen açıklamada binlerce gencin kazananı olmayan bir savaşın kurbanı edildiği ve göz göre göre gelen bombalı saldırılarda sayısız can verildiği ifade edildi.

Demokrasiden yana olan tüm güçlerin asgari demokratik ilkeler etrafında bir araya gelmesi gerektiği belirtilen bildirgede; “28 Haziran günü yaptığımız toplantı ile en kısa zamanda en geniş toplum kesimlerini kucaklayacak bir Demokrasi Kurultayı toplamak, toplumun her kesiminden yükselen itirazları umut ve direnç yaratacak ortak bir mücadeleye taşımak üzere harekete geçmiş bulunuyoruz” bilgisi paylaşıldı.